Aktualności 

Palmiarnia zamknięta do czasu zakończenia przebudowy

Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę pierwszego etapu przebudowy oliwskiej palmiarni polegający na budowie nowej rotundy. W związku z planowaną inwestycją, do czasu zakończenia robót palmiarnia będzie zamknięta dla odwiedzających.

- Na sezon zimowy oliwska palmiarnia była ocieplona od zewnętrznej strony specjalną folią ochronną ze względu na zabezpieczenie przed przemarznięciem rosnących w niej roślin, zwłaszcza 180-letniej palmy daktylowej – mówi Ewelina Latoszewska, Kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, który opiekuje się Parkiem Oliwskim.

Folia została już zdjęta i palmiarnia czeka na rozpoczęcie prac budowlanych. W trakcie ostatnich uzgodnień jest projekt budowlany palmiarni. Wszystko wskazuje na to, że rotunda będzie w całości przeszklona i będzie miała formę nowoczesnej, cylindrycznej bryły. Inwestycję prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Z uwagi na zakres planowanej rewitalizacji, realizacja inwestycji została podzielona na etapy.

- W tym roku planowana jest realizacja pierwszego etapu rewitalizacji i przebudowy kompleksu palmiarni, w tym budowa tymczasowej drogi dojazdowej na czas trwania robót budowlanych,  rozbiórka istniejącej rotundy wraz z zabezpieczeniem roślin oraz budowa nowej rotundy – wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Nowa rotunda będzie miała wysokość 24 m. Jej powierzchnia użytkowa wyniesie 200 m kw., a kubatura 4 286 m sześć.

- Obecnie przygotowujemy postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawcy robót – dodaje Agnieszka Zakrzacka. – Przetarg na realizację ogłoszony zostanie po uzyskaniu wymaganych, niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Zakładany termin ogłoszenia przetargu to połowa maja br. Przebudowa rotundy planowana jest do końca listopada br.

W związku z budową nowej rotundy palmiarnia będzie zamknięta dla odwiedzających do czasu zakończenia prac. W drugim etapie inwestycji, planowanym na przyszły rok, przebudowany zostanie budynek oranżerii.