Aktualności 

Część japońska parku w komplecie

 

Część japońska Parku Oliwskiego w Gdańsku wzbogaciła się o nowe elementy małej architektury inspirowane kulturą i religią Japonii: latarnię, bramę i pawilon. Brama oraz pawilon wykonane są z drewna modrzewia syberyjskiego, natomiast latarnia z szarego granitu.

Brama
Brama
autor: J. Kowalewska
Granitowa latarnia
Granitowa latarnia
źródło: staraoliwa.pl
nowe elementy architektury japońskiej w parku
nowe elementy architektury japońskiej w parku
autor: J. Kowalewska

Lampy kamienne Ishi-dōrō (石灯籠są elementem ogrodów japońskich pełniącym rolę estetyczną jak i funkcjonalną, oświetlają drogę przed wejściem do świątyń, a także towarzyszą wieczornym spotkaniom na ceremoniach herbaty. Lampy wykonywane są głównie z najlepszego granitu. Wkomponowane proporcjonalnie do wielkości ogrodu bądź obiektu. Wyróżnia się cztery podstawowe kategorie latarni: tachi-gata (latarnie o wys. 1-2 m na postumencie, lokalizowane przy świątyniach buddyjskich), ikekomi-gata (wkopane w ziemię, z płaskorzeźbami Buddy, o wys. ok. 1 m, lokalizowane na początku drogi lub wzdłuż alei ogrodowych), yukimi-gata (z dużym kamiennym daszkiem chroniącym przed śniegiem, lokalizowane na zamknięciu widokowym przy wodnych założeniach ogrodowych), oraz oki-gata (małe latarenki do wys. ok. 50 cm, stosowane do oświetlenia obrzeży stawów i ścieżek małych ogrodów). 

Tachi-gata
Tachi-gata
źródło: www.infotype.com.au/japanese-lanterns-add-touch-subtle-elegance/

Bramy Torii (鳥居) są charakterystcznym elementem architektury japońskiej, ten typ budowli nie istnieje w innych krajach azjatyckich. Konstrukcje bramy tworzą dwa słupy łączone u góry poprzecznymi belkami. Lokalizowane są przy chramach i miejscach świętych związanych ze światem bogów. Największa brama na wyspie Miyajima ma ponad 16 metrów.

Pawilon - Jinja (jap. 神社 chram shintoistyczny) – miejsce kultu w japońskiej religii shintoistycznej. Odróżnia się także inne typy i rodzaje tych budowli o nazwach: jingūmiyataisha.

Jinja zazwyczaj składa się z  głównego pawilonu tzw. honden, w którym przechowywane święte przedmioty i haiden -  który służy do modlitw i obrządków kultowych, a także, w zależności od wielkości chramu – składa się on także z wielu innych pawilonów o różnym przeznaczeniu, (do  ceremonii religijnych, pawilon ze sceną służącą teatrowi, pawilon na dary). 

Do shintoistycznego chramu zawsze prowadzi brama torii(とりい; 鳥居), która często ma kolor w odcieniu czerwieni , Torii oddzielają sferę sacrum od profanum; przez bramę tori wkraczamy do miejsca świętego

 Najbardziej znane chramy w Japonii to: chram Ise w prefekturze Mie  – chram poświęcony naczelnemu bóstwu panteonu shintoistycznego, od którego według mitlologi pochodzi rodzina cesarska – Amaterasu, Izumo Taisha w prefekturze Shimane, Fushimi Inari Taisha w Kioto, Itsukushima w prefekturze Hiroshima (zabytek UNESCO), do której prowadząca brama torii jest malowaniczo usytuowana w wodzie Wewnętrznego Morza Japońskiego (Seto-naikai), Kasuga Taisha w Narze (zabytek UNESCO), oraz zespół sakralny Kumano Sazan w prefekturze Wakayama, w skład którego wchodzą Kumano Hayatama TaishaKumano Hongu Taisha i Kumano Nachi Taisha.

Świątynia Jingu w Ise
Świątynia Jingu w Ise
źródło:www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/torii-gates-mark-sacred-ground-at-japans-holy-sites
Czerwona brama w Osace
Czerwona brama w Osace
źródło: www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/torii-gates-mark-sacred-ground-at-japans-holy-sites
Ściezki pielgrzymkowe Kumano Kodo
Ściezki pielgrzymkowe Kumano Kodo
źródło: www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/torii-gates-mark-sacred-ground-at-japans-holy-sites
Brama tori przed wejściem do Chramu Meiji
Brama tori przed wejściem do Chramu Meiji
źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Meiji-Jingu-Shrine-01.jpg
Chram Fushimi Inari Taisha w Kioto
Chram Fushimi Inari Taisha w Kioto
źródło: google.pl./maps.
Pawilon modlitwy Meiji Jingu Yoyogi Park, Tokio
Pawilon modlitwy Meiji Jingu Yoyogi Park, Tokio
źródło" google.pl/maps
Pawilon chramu Hasedera
Pawilon chramu Hasedera
źródło: http://lauresowe.blogspot.com/2014/07/wycieczka-do-japonii-duzo-zdjec.html

Pawilon w Parku Oliwskim był inspirowany pawilonem modlitw chramu Meiji Jingu w Tokio. Tut. Zarząd nie planuje wzbogacać pawilonu i wprowadzać elementów kultu religijnego.

Źródło:

http://www.polonia-jp.jp/jezyk-japonski/item/1260-japonska-swiatynia-i-japonski-chram

http://japonia.travelingilove.com/jak-odroznic-buddyjska-swiatynie-od-chramu-shinto/